Co to jest alergia?

Alergia, to skłonność organizmu do nieprawidłowego, zwykle zbyt silnego reagowania na różne substancje występujące w otoczeniu człowieka. Warunkiem wystąpienia objawów alergicznych (alergii) jest kontakt z substancją je wywołującą, czyli alergenem.

Różnego rodzaju alergie określane są mianem atopii. Atopia to skłonność organizmu do wytwarzania specyficznych przeciwciał (immunoglobuliny z grupy E) w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Immunoglobuliny E łączą się z komórkami tucznymi uwrażliwiając je na ponowny kontakt z alergenem. Przy ponownym kontakcie z alergenem następuje więc silna reakcja alergiczna, wynikająca z intensywnego pobudzenia komórek tucznych. Komórki tuczne występują w dużej ilości w skórze i błonach śluzowych. W wyniki ich pobudzenia dochodzi do pojawienia się świądu, zmian skórnych, obrzęku skóry i błon śluzowych, wydzieliny z błon śluzowych, reakcji wynikających z pobudzenia zakończeń nerwowych np. kaszel, kichanie.

W przypadku alergii na roztocza (potocznie zwanej alergią na kurz) głównymi alergenami są enzymy trawienne zawarte w odchodach roztoczy Der f1 oraz Der p1.

Skąd się bierze alergia?

Do dnia dzisiejszego etiologia chorób alergicznych nie jest do końca znana. Niewątpliwie, istotną rolę odgrywa tutaj osobnicza skłonność do takich reakcji wynikająca z uwarunkowania genetycznego. Stąd częste występowanie alergii w obrębie członków tej samej rodziny.

Do wystąpienia alergii może również dojść pod wpływem działania czynników środowiskowych takich jak: zanieczyszczenie powietrza, dymy, gazy, zakażenia wirusowe itp. Czynniki te mogą zwiększać ekspozycję na alergen, ułatwiać wnikanie alergenu do skóry oraz błon śluzowych i tym samym przyczyniać się do większego kontaktu immunoglobulin z alergenem.

Co to są alergeny?

Alergenem, które prowadzi do pojawienia się reakcji uczuleniowej może być bardzo wiele substancji. Głównie są to białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, substancje chemiczne, metale itp.

W zależności od drogi działania alergenu dzielimy je na:
- alergeny wziewne (np. alergeny roztoczy, pleśni, sierści, pierza)
- alergeny pokarmowe (np. białko jaja kurzego, barwniki i konserwanty w żywności, białko mleka krowiego, przyprawy itp.)
- alergeny kontaktowe (np. cynk, tworzywa sztuczne)
- alergeny iniekcyjne (np. jady owadów)

Alergeny roztoczy należą do alergenów wziewnych, czyli dostają się do dróg oddechowych z powietrzem. Alergeny roztoczy mogą również działać jako alergeny kontaktowe i wywoływać reakcje alergiczne na skórze.

Czy alergii na roztocza można zapobiec?

Podstawowym elementem w zapobieganiu wszystkich alergii jest ograniczenie ekspozycji na działanie potencjalnych alergenów. Zwykle jest to zadanie bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku alergenów, które występują licznie w otoczeniu. Sprawa staje się jeszcze trudniejsza w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z alergenami wziewnymi.

I tak w przypadku alergenów roztoczy konwencjonalne metody ograniczania ilości alergenów polegające na częstym wietrzeniu pomieszczeń, użyciu odkurzaczy ze specjalnym filtrem, stosowaniu specjalnych prześcieradeł itp. mają bardzo ograniczoną skuteczność.

Obecnie jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem walki z roztoczami jest stosowanie urządzenia przeciwroztoczowego UPR , które zabija roztocza, a jednocześnie nie jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Jakie są postacie alergii na roztocza?

Postacie alergii zwykle zależą od drogi działania alergenu. Alergeny roztoczy należą do grupy alergenów wziewnych, więc pod ich wpływem dochodzi do pojawienia się reakcji alergicznych w obrębie górnych dróg oddechowych. Najczęstszymi objawami alergii wywołanych przez alergeny roztoczy są:
- "zatkany nos" jako skutek obrzęku śluzówki nosa
- "wodnisty katar" związany ze zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych śluzówki nosa
- "kichanie" i "swędzenie" jako efekt podrażnienia zakończeń nerwowych w śluzówce nosa
Powyższe objawy są charakterystyczne dla alergicznego nieżytu nosa.
Dodatkowo, podrażnienie błony śluzowej gardła może objawiać się "chrypką" i uczuciem swędzenia w gardle.
W obrębie oskrzeli pojawienie się reakcji alergicznej prowadzi do następujących objawów: - kaszel jako odpowiedź na nadmierne wydzielanie śluzu w błonach śluzowych oraz podrażnienie zakończeń nerwowych w oskrzelach
- świsty wynikające ze skurczu mięśni w oskrzelach
- uczucie duszności
Objawy te są typowe dla astmy oskrzelowej.

Często objawy alergii na roztocza mogą przybierać również formę nawracających zapaleń górnych dróg oddechowych nasilających się w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, kiedy ilość roztoczy i ich alergenów w mieszkaniach znacznie wzrasta. Często alergia na roztocza określana jest również jako choroba "kaloryferowa" tzn. pojawia się jednocześnie z rozpoczęciem okresu ogrzewania mieszkań. Nagrzewane przez kaloryfery powietrze unosi dodatkowo alergeny roztoczy z podłogi i tym samym wzrasta ich stężenie w powietrzu.

Bardzo często objawy alergii ze strony układu oddechowego pojawiają się wieczorem lub w nocy, kiedy dochodzi do wzmożonego kontaktu z alergenem obecnym w łóżku i pościeli.

Stwierdzono, że alergeny roztoczy są najczęstszą przyczyną astmy.

Objawy alergii na roztocza mogą również dotyczyć skóry. W skórze działanie alergenu roztoczy prowadzi do pojawienia się obrzęku, zaczerwienienia, grudek oraz świądu. Podobnie jak w przypadku objawów z dróg oddechowych objawy nasilają się zwykle wieczorem i w nocy.

Jakie objawy u dziecka mogą wskazywać na alergie na roztocza?

Najczęstszymi objawami ze strony układu oddechowego jest uporczywy lub często nawracający katar (zwłaszcza z przezroczystą "wodnista" wydzieliną); stale lub często zatkany nos; napady kichania, kaszlu lub duszności (szczególnie gdy powtarzają się w podobnych sytuacjach); nawracające "przeziębienia" i tzw. "obturacyjne", "spastyczne" zapalenia oskrzeli przebiegające bez gorączki.

Objawy te pojawiają się zwykle w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Zwykle zaostrzenie objawów pojawia się wieczorem, po położeniu do łóżka.

Jakie badania są konieczne do rozpoznania alergii na roztocza?

Podstawowym badaniem jest oznaczenie odsetka granulocytów kwasochłonnych (eozynofili) we krwi. Ich podwyższone miano może wskazywać na aktywny proces zapalny, ale test ten jest bardzo nieswoisty tzn. może towarzyszyć różnym procesom zapalnym, nie tylko alergii.

Specyficznym badaniem są testy skórne oraz oznaczanie we krwi przeciwciał IgE. Badania te wykonuje się u dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia w wykwalifikowanych ośrodkach medycznych.

Czy prowadzić profilaktykę alergii na roztocza w przypadku braku potwierdzenia jej w badaniach?

Alergia na roztocza może pojawić się w każdym wieku. Istnieją czynniki sprzyjające, pod wpływem których alergia na roztocza może się pojawić. Takimi czynnikami są m.in.: nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych, nawracające zapalenia ucha środkowego, istnienie innych alergii w obrębie dróg oddechowych lub skóry, ekspozycja na substancje drażniące np. na chlor w basenie lub inne wziewne substancje drażniące np. dym papierosowy. Wszystkie te czynniki ułatwiają penetrację alergenów roztoczy, zaburzają działanie układu odpornościowego i tym samym sprzyjają wystąpieniu reakcji alergicznej.

Bardzo istotne jest więc stałe ograniczanie ilości alergenów roztoczy w otoczeniu, co obniża ryzyko wystąpienia alergii u osób zdrowych. Najlepszym rozwiązeniam jest stosowanie urządzenia przeciwroztoczowego UPR.

Jakie jest leczenie alergii na roztocza?

Leczenie alergii na roztocza nie różni się istotnie od schematów leczenia innych chorób alergicznych.

Pierwszorzędną i podstawową zasadą jest wyeliminowanie lub ograniczenie działania alergenu tzn. zmniejszenie ilości roztoczy w mieszkaniu. Można tego dokonać przez zastosowanie urządzenia przeciwroztoczowego UPR.

Leki stosowane w leczeniu alergii na roztocza nie różnią się istotnie od leków stosowanych w leczeniu innych alergii i mają na celu głównie zmniejszyć istniejący stan zapalny i osłabić reakcję alergiczną.
Copyright © 2010-2012 Virja Projekt i wykonanie: Postscriptum Graphic Design